Legendy rodziny Krokowskich

Dla pasjonatów architektury i historii nie lada gratką będzie wizyta w zamku rodziny Krokowskich / von Krockow, od nazwiska wywodzi się również nazwa miejscowości, w której go zbudowano. Znajduje się on w miejscowości Krokowa w powiecie puckim. W miejscowości i jej okolicach jest obszerna baza noclegowa ().

O właścicielach zamku po dzień dzisiejszy krąży wiele ciekawych opowieści. Według legendy pierwszym właścicielem był Gniewomir – wnuk rycerza krzyżackiego przybyłego z Frankonii. Zwrócił się on z prośbą o nadanie ziemi do księcia kaszubskiego Mestwina II, który postanowił nadać mu tyle ziemi, ile ten jest w stanie obejść na piechotę od świtu do zmierzchu. Gniewomir był sprytnym mężczyzną, więc poczekał do najdłuższego dnia w roku i wtedy rozpoczął swój obchód. Był również bardzo postawny i wytrwały, przez co udało mu się obejść spory kawał ziemi. Na terenach tych powstały później liczne wioski. Miejscowość, gdzie powstał zamek nazwano Krokową, a sam Gniewomir zyskał nazwisko Krokowski. Według zapisów historycznych pierwszym właścicielem tych ziem był chorąży Mestko, a legenda miała być jedynie poświadczeniem o niemieckim pochodzeniu rodziny Krokowskich.

Zamek w Krokowej wzniesiono na przełomie XIV i XV wieku. Podczas stuleci był on modernizowany przez kolejnych właścicieli, aż za sprawą Luizy von Krockow uzyskał obecną formę. Aktualnie zamek pełni rolę muzeum, ale również oferuje noclegi. Krokowa zyskała dzięki niemu dużą popularność. Hrabina posiadła zamek w dość nietypowy sposób, jak na tamte czasy. Gdy dowiedziała się o śmierci kuzyna jej męża, który był jego właścicielem – zapragnęła go kupić w licytacji. Kobietom w tamtych czasach nie można było stawać do przetargów, a jej mąż mający do tego prawo stacjonował w Berlinie. Luiza nie zniechęciła się tymi drobiazgami i wystąpiła o zgodę na udział w licytacji do samego króla, który nadał jej „prawa męskie”. Po wygranej licytacji sama zarządzała posiadłością podczas częstych wyjazdów swojego małżonka. To ona nadzorowała przebudowę zamku, założyła wspaniały ogród włoski z fontannami, uroczymi alejkami i licznymi rzeźbami. Innym członkiem rodziny, który przyczynił się do rozwoju architektury w Krokowej był hrabia Karol Gustaw Adolf, który narysował projekt pobliskiego kościoła, wzorując się paryską katedrą Notre Dame. Kościół budowany był przez trzy lata pod osobistym nadzorem hrabiego, z materiałów pochodzących z jego cegielni. Początkowo był to kościół protestancki, a obecnie katolicki pod wezwaniem świętej Katarzyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>